mediarun_policja_kryzys_2020

Jak pisać komunikaty w sytuacji kryzysowej?

Jak napisać komunikat w kryzysie

Komunikat prasowy pomaga sformułować publiczny przekaz medialny podczas kryzysu.
Kryzys może przydarzyć się każdej firmie. Może to być dramatyczne wydarzenie, takie jak klęska żywiołowa, skandal pracowniczy, albo po prostu plotka, która przyciąga uwagę mediów. Kryzysem można szeroko nazwać problem, który wymaga rozwiązania. Najlepszą obroną przed kryzysem są przygotowania. Przygotuj plan działania kryzysowego na im więcej scenariuszy się przygotujesz tym będzie skuteczniejszy. Wyznacz osoby odpowiedzialne za przygotowanie i przekazanie informacji o kryzysie. Obejmuje to napisanie komunikatu prasowego, który będzie rozpowszechniany w mediach.

1. Zdefiniuj i wyodrębnij rzeczywisty problem

Podczas kryzysu łatwo jest popaść w panikę, więc precyzyjne określenie i zdefiniowanie zdarzenia, czy incydentu pozwala się bardziej skupić. Na przykład, jeśli był to wyciek poufnych informacji, ustal, czy był to czyjś przypadkowy błąd, nieodpowiednia kontrola lub celowe działanie. Rozważ wszelkie konsekwencje prawne, konsultując się z prawnikiem swojej firmy.

2. Nie rozdrabniaj się

Napisz od jednego do trzech kluczowych komunikatów, aby publicznie poinformować o kryzysie. To są podstawy Twojego komunikatu prasowego. Spraw, aby wiadomości były proste i jasne. Jedną z kluczowych wiadomości będzie przedstawienie rzetelnych faktów i tego co już wiadomo, jakie kroki zostały podjęte. Drugim kluczowym przesłaniem byłoby to, że firma w pełni współpracuje np. z policją czy innymi służbami, a trzecim byłoby to, że dana osoba (w przypadku wycieku danych) nie ma już dostępu do żadnych poufnych informacji.

3. Tylko fakty

Napisz komunikat prasowy, używając kluczowych wiadomości. Podaj tylko fakty i nie składaj żadnych obronnych oświadczeń; jeśli jest to krótkie, w porządku. Określ, kto, co, kiedy, gdzie i dlaczego. Pamiętaj, że ujawnisz dodatkowe informacje, gdy tylko będziesz mieć więcej faktów, i przekażesz dane kontaktowe do jednej wybranej osoby, takiej jak CEO, radca prawny lub rzecznik prasowy. Kogoś kto będzie na bierząco orientował się w sytuacji i będzie po stronie firmy odpowiedzialny za zarządzanie kryzysem. Komunikat prasowy prześlij pocztą elektroniczną do natychmiastowej dystrybucji.

Pamiętaj, że każdy kryzys może zostać wykorzystania do wzmocnienia marki. Zmusza on do działania bardziej ryzykownego i szybkiego. A tego typu narzędzia na codzień nie są dostępne. Dobra komunikacja to pierwszy krok do przekucia kryzysu w sukces.

Powiązane informacje

POPULARNE

POPULARNE

ADVERTISEMENT