marki luksusowe

Marki luksusowe świetnie się sprzedają dzięki tym dwóm rzeczom

W jaki sposób media społecznościowe zmieniają komunikację marek luksusowych, jak w świetle prawa chronić brand i kim właściwie jest konsument dóbr luksusowych?

Zagadnienia te poruszano podczas konferencji Polish Luxury Market Summit 2017 zorganizowanej przez ESSE Media.

Anna Szubrycht, właścicielka Chic Being, prezentując światowe trendy, zwróciła uwagę, że zmienia się postrzeganie luksusu – nastąpiło myślenie o nim w kategoriach innowacji i zrównoważonego rozwoju. Luksus stał się bardziej dyskretny, nastawiony na rzemiosło i unikatowy design.

Dyskretna komunikacja

Podczas panelu dyskusyjnego poświęconego markom luksusowym i mediom społecznościowym zwrócono uwagę, że marki w Polsce wciąż najchętniej komunikują się w internecie poprzez Facebook. – Facebook traktowany jest jako osobny kanał sprzedażowy – mówiła Agata Zimniewicz, marketing manager S’portofino. Wojciech Jeżowski, CEO i szef kreatywny Black Rabbit, podkreślił, że media społecznościowe nadają się doskonale do pokazania wartości marki wraz ze wszystkimi elementami, które się na to składają. – Klient nawet jak nie kupuje, oczekuje dialogu – mówił Jeżowski.

Według badania “Obraz zamożnego konsumenta w Polsce” zaprezentowanego przez LuxHub, jednostkę działającą w strukturze Havas Media Group, konsumenci dóbr luksusowych chętnie sięgają po prasę, zwłaszcza codzienną. Wśród tytułów, które są najchętniej przez nich wybierane, znajdują się kolejno: dzienniki “Gazeta Wyborcza” i “Rzeczpospolita”, tygodnik “Newsweek Polska”, dwumiesięcznik “Kukbuk”, miesięcznik “Forbes Polska”. Czytelnicy ci szukają w prasie zazwyczaj artykułów i reportaży o tematyce społecznej, ekonomicznej, związanej z branżą, podróżami, a także sięgają po wywiady. Połowa badanych codziennie ogląda telewizję (najchętniej stacje TVN i TVN 24) i YouTube. Nieregularnie (średnio raz w tygodniu) badani oglądają kanały tematyczne, m.in. Discovery, Planete, Canal+, Canal+ Sport, Netflix, Kuchnia+. Spośród stacji radiowych słuchają Tok FM, RMF, Radia Zet.

Marki luksusowe wciąż dobrze się sprzedają

Z badania wynika również, że wzrasta rola kanałów społecznościowych w procesie zakupowym marek premium. Już 57 proc. badanych przed zakupem szuka porad u znajomych na Facebooku, a 33 proc. dzieli się w mediach społecznościowych opiniami o produkcie. Ponad połowa badanych wskazała oficjalną stronę marki jako najważniejszy element procesu zakupowego. (Badanie zostało przeprowadzone na grupie 800 osób o dochodach co najmniej 7 tys. zł netto, a także ponad 40 wywiadach z osobami, których dochód wynosi co najmniej 15 tys. zł).

Powiązane informacje

POPULARNE

POPULARNE

ADVERTISEMENT